Tuvale Eşlik Eden Notalar Atölyesi Final Çalıştayı sona erdi

01.08.2017 15:13:48 tarihinde eklendi, 451 kez okundu
Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi Şehrin Tasarım Atölyesi’nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik farklı müzikler eşliğinde yapılan "Tuvale Eşlik Eden Notalar Atölyesi"ndeki çalışmalar final programı ile sona erdi.

Meram İlçe Belediyesi Şehrin Tasarım Atölyesi’nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik farklı müzikler eşliğinde yapılan ve bir hafta süreyle takip edilen ‘Tuvale Eşlik Eden Notalar Atölyesi’ndeki çalışmalar Selçuk Üniversitesi (SÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlham Enveroğlu‘nun katıldığı final programı ile sona erdi. Her gün farklı müzik tarzı eşliğinde takip edilen atölye çalışması, dinlenilen müziklerin tuvallere yansıttığı farklı etkilerle eklektik çalışmaların ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu kavramsal atölye çalışmasının finali; S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlham Enveroğlu‘nun katılımı ile sonlandırıldı. Doku çalışması ve resim sanatına dair teorik bilgi aktarımlarının ardından öğrencilere uygulama çalışmalarıyla detaylı anlatımlar yapan Doç. Dr. Enveroğlu, verimli bir çalıştayla Şehrin Tasarım Atölyesi’nin ilk sanat atölyesinin finalini gerçekleştirdi. Bir haftalık yoğun çalışmalar sonucu ortaya çıkan eserlerin değerlendirilmesiyle son bulan atölye çalışması, Şehrin Tasarım Atölyesinin ilk özgün sergi çalışmalarını tamamladı.

“Tüm sanatların hedefi ahenk ve harmonidir”

Çalıştayı değerlendiren Doç. Dr. İlham Enveroğlu, “Şehrin Tasarım Atölyesi’nin Sese Saklanan Sanat Çalıştayı’nda ben şunu anladım; bizim güzelliği kurtarmamız için bir şeyler yapmamız, bir eylemde bulunmamız lazım. Ben buradaki faaliyeti bir nevi hakikat ve güzellik için bir çaba olarak gördüm. Buraya katılmaktan dolayı çok mutluyum. Seslerle renkler konusu benim ilgi alanıma giren bir konuydu. Orta Asya’da Şamanlar bile ses ve rengin aynı kökten geldiğini söylüyorlardı. Tarih boyunca birçok düşünür; ses ve renk arasındaki bağa dikkat çekmiş. Bauhaus’da bizzat müziği resme dönüştürme eylemi de var, soyut resimde de bunu görüyoruz. Müzik ve resim sanatların en soyut olanıdır ve soyut resim yapan insanın bu müzikteki yapılanmayı mutlaka öğrenmesi lazım. Ben de burada bir şeyler yapmaya çalıştım. Aslında müzisyenin seslerle yaptığı şeyi ressam renkler ve biçimlerle yapıyor. Burada farklı bir şey yok. Bana göre sanatın bütün dalları da böyle. Şair sözcüklerle, ressam renkler ve biçimlerle, müzisyen sesler ve kurallarla yapıyor. Hepsinin hedefi ahenk ve harmonidir. Bu faaliyetin çok önemli olduğunu ve daha da geliştirilmesinin faydalı olacağı inancındayım” diye konuştu.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS