Sızdırmazlık raporunda kontrolsüzlük endişesi

11.07.2017 18:53:45 tarihinde eklendi, 512 kez okundu
LPG’ye dönüştürülen araçlara montajı yapan firma tarafından sızdırmazlık raporu verilecek olmasını sektör temsilcileri kontrolsüzlük endişesiyle karşıladı.

Otogaz sistemleri üretimi yapan Ömer Atiker Makine A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Atiker yaptığı açıklamada, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca düzenlenerek geçtiğimiz ay yürürlüğe giren 2018 yılı başında ise zorunlu uygulamaya geçecek Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) hakkındaki yönetmelikte bazı maddelerin sektörde kontrolsüzlüğü gündeme getirdiğini söyledi.

Ömer Atiker, “Yapılan değişiklik ile montaj sonrası araç sahipleri sızdırmazlık belgesi alması gerekirken yeni uygulama ile bu belge alınmadan montaj yapan firmanın verdiği sızdırmazlık raporu ile direk olarak muayeneye gidebiliyor. Oysa araçlarda montaj yapan firmanın hem montaj hem de kontrol mekanizması olması çok etik görünmemektedir. Bizler üretici firma olarak denetimden yanayız. Montajcıların hem montajı yapması hem de kendi montajını kontrol eden olması beraberinde birçok sorunu da getirecektir” dedi.

Atiker, AİTM yönetmeliğinde yer alan ’ECE R 115’ regülasyonu uygulamasının Türkiye’de teknik olarak gerçekleşemeyeceğini dile getirerek, “Türkiye de bulunan laboratuvarlar bu konuda yeterli değil, aslında dünyada hiçbir ülkede uygulaması olmayan bu regülasyona geçişi bizce sektöre darbe vuracaktır. Tüketicinin mağdur olmaması gerekir. Kaliteli ürün, kaliteli montajla tüketiciyi memnun edecek duruma gelir. Oysa bu tür eksik ve kontrolsüz uygulamalar tüketicinin mağduriyetini artıracaktır” şeklinde konuştu.

Geçmiş dönemlerde kontrol merkezleri aracılığıyla kayıt altına alınan ve süresi dolduğu zaman yenilenen sistemlerin yeni uygulama ile takip edilemeyeceğini, vergi kaybının ortaya çıkacağını, eski tadilat görmüş kullanım ömrünü tamamlamış ürünlerin kullanılma olasılığının artacağını belirten Atiker, “Merdiven altı firmalar sektöre ve ekonomiye darbe vuracaktır. Bizler sektör adına denetimlerin kesinlikle yapılmasından yana olduğumuzu ifade etmek isteriz. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen ya da görevlendirilen kurum veya kuruluşlar aracılığıyla kontrol ve denetim yapılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS