Bacıyan-ı Meram’dan istihdama katkı

29.06.2017 19:36:58 tarihinde eklendi, 510 kez okundu
Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından kadınların ekonomik alanda daha aktif olmaları, kültürel ve sosyal hayata katkı sağlamalarına öncülük edebilmek amacıyla 2 yıl önce kurulan “Bacıyan-ı Meram” adlı kadın girişimcilik kooperatifi, tamamı kadınlardan olmak üzere 600’ü aşkın üye sayısına ulaştı.

Tarihle köprü kurarak iktisadi, kültürel, ahlaki ve toplumsal alandaki kodları Bacıyan-ı Meram yapılanmasıyla bugüne taşıdıklarını kaydeden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “13. yüzyılın ilk yarısında Ahi Evran tarafından kurulan Ahilik Teşkilatı, Selçuklu Türklerinin yaşamında çok etkin bir rol oynamıştır. İlme, sanata ve ahlaka son derece önem verilen Ahilik’te kadının da sosyal ve ekonomik hayatta önemli bir yeri vardı. Kadınların teşkilatlanıp gelişmesi için Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı, dünyanın ilk kadın teşkilatı olan "Bacıyan-ı Rum" teşkilatını yani Anadolu Kadınlar Birliğini kurmuştur. Anadolunun Müslümanlaşmasında yüreğini ortaya koyan bu organize kadın gücü sayesinde toplum gelişim sağlamıştır. Biz de bu yoldan hareketle, aynı ruhu yansıtsın diye adını ’Bacıyan-ı Meram’ yani Meramlı Bacılar koyduğumuz kooperatifi 2015 yılında hizmete açtık” diye konuştu.

Üye sayısı 600’e ulaştı

Bacıyan-ı Meram’ın, tamamı kadınlar olmak üzere 600’ü aşkın üye sayısına ulaştığını belirten Başkan Toru, “Ayrıca bu üyelerden 60 civarında kadın yarı zamanlı olarak çalışmakta, üretime katkı sağlamaktadır. Haftanın yedi günü açık olan kooperatif binamız 08.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermekte, özel gün ve gecelerde de rezervasyonlu olarak çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

Farklı sektörlerde hizmet üretiyor

Bacıyan-ı Meram Kooperatifinin, gıda ve hizmet sektörüyle birlikte geleneksel el sanatlarının nadide ürünlerini de ürettiğine dikkat çeken Toru, “El emeği, göz nuruyla kooperatife üye kadınların üretimiyle; nakış, dikiş, çini eserleri, keçenin farklı alanlardaki uygulamaları ve Türk el sanatlarının birçok dalında faaliyet sürdürülüyor. Kooperatif merkezinin dışında kurulması planlanan satış merkezlerine bir başlangıç oluşturmak amacıyla Alavardı Mahallesindeki şubeyi de önümüzdeki günlerde hizmete açacağız. Bacıyan-ı Meram’ı yurt çapında hizmet sunan bir kooperatife dönüştürmek amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca ülkemizin birçok şehrinden çalışmalarımızı yakından görüp model olarak almak isteyen kuruluşlara da bu konudaki tecrübelerimizi aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan örnek alınan Bacıyan-ı Meram projesi Meram Belediyesi’ne ödül getirdi. Geçtiğimiz Şubat ayında Bursa İnegöl Belediyesinin Bacıbey Kent Kültürü Derneği işbirliğinde düzenlediği programda Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, bu projesiyle Hayme Ana Bacıbey Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS