NEܒde “Herkes İçin Spor ve Rekreasyon” konulu konferans yapıldı

04.04.2017 16:35:08 tarihinde eklendi, 479 kez okundu
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rekreasyon Yönetimi Topluluğunun düzenlemiş olduğu “Herkes İçin Spor ve Rekreasyon” konulu konferans yapıldı.

Programa NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek, Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raif Parlakkaya, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Zorba, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Yasin Bölükbaşı ile Turizm Fakültesi hoca ve öğrencileri katıldı. Rekreasyon Yönetimi Topluluğu Başkanı Nurhayat Altındağ yaptığı konuşmada, rekreasyonun ne olduğunu, hangi faaliyetlerin bu alana dahil olduğu konusunda dinleyenleri bilgilendirdi. Topluluk olarak insanların rekreasyon faaliyetlerine katılmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Altındağ, programın toplulukları için neden önemli olduğuna da vurgu yaptı.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raif Parlakkaya da topluluğun faaliyetlerinin arttığını ve bu faaliyetler sayesinde Rekreasyon Bölümünün daha iyi anlaşılacağına değindi. Parlakkaya emek veren öğrencilere teşekkür edip programın faydalı olmasını temenni etti.

“Herkes için spor federasyonunun maksadı farkındalık oluşturmak”

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Yasin Bölükbaşı ise, federasyon hakkında detaylı bilgi verdi. Federasyonun herkesi ilgilendirmesine rağmen tanınmadığını kaydeden Bölükbaşı, “Herkes için spor 3’ten 93’e herkesi kapsayan ve herkes için faaliyetler üstlenen bir federasyon. Federasyonun maksadı farkındalık oluşturmak. İnsanların hareket ederek, sağlıklı beslenerek ve zamanlarını iyi geçirerek daha kaliteli bir yaşam sürmesinin mesajını veren bir federasyon” diye konuştu.

Toplumumuz açısından hareket etmenin, spor yapmanın zor olduğunu, federasyonun maksadının da toplumu harekete geçirmek olduğunu söyleyen Bölükbaşı, kendilerinin geliştirdikleri HisApp uygulamasını da anlattı. Uygulama sayesinde her zaman ve her yerde egzersiz yapılabileceğini kaydeden Yasin Bölükbaşı, uygulamanın önümüzdeki aylarda aktif olacağını da söyledi.

“Rekreasyon serbest zaman etkinliğidir”

Prof. Dr. Erdal Zorba da, sağlıklı olmanın sadece fiziki olarak iyi görünmekle alakalı olmadığını söyledi. Zorba, ruhsal sağlık, entelektüel sağlık, toplumsal ve mesleki sağlık gibi kavramların da hayatımızda ne denli önemli olduğunun altını çizdi. Sağlıklı olmanın aslında kolay olduğuna değinen Zorba, “Hareketli olun, egzersiz yapın, hamur ve tatlı şeyleri hayatınızdan çıkarın. Birçok hastalığın sebebi fazla kilolu olmakla alakalı. Hayatınızı aktif yaşarsanız sorunlarınızı belli oranda çözersiniz” dedi.

Dünya obezite oranlarına da değinen Zorba, Amerika’da ve İtalya’da yüzde 40, Türkiye’de yüzde 35, İngiltere’de yüzde 20, İsveç’te yüzde 12, Nijerya’da ise yüzde 1,3 olduğu bilgisini verdi. Rekreasyona da değinen Zorba, rekreasyonun hareketin en keyifli anı olduğunu söyledi. Bir serbest zaman etkinliği ve aynı zamanda rekreasyon sayesinde bir şeylerin hayatımızın bir parçası olduğunu fark ettiğimizi kaydetti.

Program plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. Ayrıca yine Rekreasyon Yönetimi Topluluğu tarafından Şehir Kolejinde “Çocuklar İçin Spor, Spor İçin Hemsbol” konulu etkinlik de yapıldı. Çocuklara hemsbol oynadıktan sonra boyama kitabı hediye edildi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS