Beyşehir Gölü kıyılarında oluşan buz adaları kartpostallık görüntüler oluşturdu

13.03.2017 16:26:21 tarihinde eklendi, 450 kez okundu
Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü kıyısının bazı yerlerinde oluşan buz adaları, kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Kıyılarda mesai yapan balıkçılar ise buz adaları ve buzların arasından açıklara traktörler yardımıyla çıkarılıyor.

Bu yıl ağır kış koşullarının hüküm sürmesiyle yüzeyi haftalardır buzlarla kaplı kalan Beyşehir Gölü, yüzeyindeki buzun çözülmeye başlamasıyla göl kıyısının bazı kesimlerinde kutuplara benzer görüntüler oluşturuyor. Beyşehir Gölü’nün Hüyük ilçesine bağlı Tolca Mahallesi sahilinde, rüzgarın da etkisiyle parçalanarak kıyılara sürüklenen buz yığınları, bölgede adeta buz adacıkları oluşturdu. İrili ufaklı 33 adanın bulunduğu Beyşehir Gölü’nün kıyılarında oluşan buz adacıkları, bembeyaz görüntüler sergilerken, fotoğraf severlerin de ilgi odağı haline geldi. Göl kıyılarına akın eden fotoğraf tutkunları, gün boyu mesai yaptı.

Kıyılardaki buz yığınları, göle açılmak isteyen balıkçıların da korkulu rüyası haline geldi. Ağ sermek ve avlanmak için açıklara doğru gitmek isteyen ancak buz engeli ile karşılaşan balıkçılar, tekneleriyle açıklara çıkabilmek için traktörlerden istifade etmeye başladı. Kıyıda toprak zemin üzerinde park halinde bekleyen teknelerini traktörleriyle çekerek göl sularında açıklara doğru çıkarabilen balıkçılar, ardından teknelerine geçerek mesai yürütüyor.

Balıkçılar, buzların erimeye başlamasının ardından rüzgarın da etkisiyle kıyılarda birikerek yığınlar oluşturduğunu, adeta buz adacığı görünümü sergilediğine vurgu yaparak, “Beyşehir Gölü kıyıları bahar mevsiminin geldiği Mart ayının ortalarında adeta bu görüntüyle kutupları andırıyor ama görsel olarak eşsiz manzaralar sergiliyor. Kıyıdaki buzlar zaman zaman değişik yönlere esen rüzgarın da etkisiyle sürekli yön değiştiriyor. Hareketli olmalarından dolayı zaman zaman teknelerimiz için engel, hatta risk oluşturabiliyor. Avlanmak için göle açılırken ya da dönüş yolunda zaman zaman zorluk çektiğimiz anlar olabiliyor. Ama bu durumda imdadımıza göl sularında derinlere kadar götürebildiğimiz traktörlerimiz yetişiyor. Bugünlerde kıyı kesimlerdeki teknelerin arasında, gölde suların içerisinde çok sayıda traktörü avlanma faaliyetlerimize destek anlamında görebilmek mümkün” diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS