Selçuk’a çevre dostu yeşil bina

30.01.2017 13:12:10 tarihinde eklendi, 425 kez okundu
Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Yerleşkesi’ne kurulum aşamasında olan güneş santralinin işletimi, güvenliğinin sağlanması, izlenmesi, bakımı ve gerektiğinde onarımı gibi faaliyetlerin etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla Yenilenebilir ve Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUYTEM) Yeşil Binası kurulacak.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, yaptığı açıklamada, santralin hemen yanına tasarlanan binanın sadece santralin işletim faaliyetlerinin gerçekleştirileceği bir yönetim binası olmasının yanında aynı zamanda üniversite bünyesinde faaliyet gösteren SUYTEM’in uygulama ve araştırma faaliyetlerinin de gerçekleştirileceği bir bina olarak tasarlandığını söyledi. Proje kapsamında hayata geçirilecek binanın, doğayla tamamen uyumlu ve ekosisteme duyarlı olarak tasarlandığını ifade eden Prof. Dr. Şahin, “Yeşil binamız enerji tüketimi minimum düzeyde olacak şekilde tasarlanmış, fosil kaynaklı herhangi bir enerji kaynağını kullanmayan, kendi enerjisini güneşten üreten, binada ortaya çıkan atıkların geri dönüşümünü gerçekleştirebilen, yağmur ve kar sularını toplayarak çevresindeki yeşil alanların sulanmasında kullanabilen bir binadır. Yeşil binamız, enerji ihtiyacını çatısına kurulacak olan güneş panellerinden sağlayan, gündüz ürettiği elektriğin bir kısmını ileri teknoloji güneş bataryalarında depolayarak gece elektrik ihtiyacının karşılanmasında kullanacaktır. Binanın çatısında ayrıca, aynı anda hem elektrik hem de sıcak su üretebilen ve PV-T olarak adlandırılan hibrit güneş panelleri bulunacak ve bu panellerden elde edilecek sıcak su ve elektrik binada kullanılacaktır” dedi.

“Bina içerisine bilimsel araştırmalar için yerler ayrıldı”
Prof. Dr. Şahin, yeşil binada, 70 kişilik bir eğitim salonunun yer alacağını, bu eğitim salonunda ise başta Selçuk Üniversitesi öğrencileri olmak üzere, yenilenebilir enerji alanında çalışan araştırmacılar ve sektör çalışanlarına yönelik düzenli eğitim ve seminer programları da düzenlenebileceğini aktardı. Bu sayede, Türkiye’nin en önemli güneş enerjisi merkezi olan Konya’ya yakışır nitelikte bilimsel faaliyetlerin gerçekleştirilmesine etkin bir altyapı ortamı oluşturulacağını anlatan Prof. Dr. Şahin, “Yeşil binada ayrıca 150 metrekare büyüklüğünde bir sergi alanı bulunmaktadır. Yenilenebilir enerji teknolojilerindeki gelişmeler yakından takip edilerek dünyadaki önemli teknoloji örnekleri bu sergi alanında sergilenecek, ziyaretçilere aktarılacak ve eğitim materyali olarak kullanılacaktır. Bina içerisinde ayrıca, üniversitemizin güneş santralinin kamera, kayıt ve izleme sistem odası ve güvenlik odası da yer alacaktır. Konya için son derece önemli olan güneş enerjisi sektörüne hizmet verebilmek amacıyla bazı test ve deney üniteleri için de bina içerisinde yerler ayrılmıştır” diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS