OSBÜK, OSB’lerin elektrik sorununu EPDK Başkanına iletti

25.01.2017 14:29:36 tarihinde eklendi, 471 kez okundu
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de üretimin lokomotifi olan Organize Sanayi Bölgeleri’nin (OSB) elektrik tedarik şirketleri ile fiyat sorunu yaşadığını söyledi.

"Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın-2017’de elektriğe zam yok-açıklamasına rağmen OSB’lere sağlanan elektriğe zam yapmak isteyen elektrik tedarik şirketleri, haksız bir şekilde ya zam ya da sözleşme feshi kozunu kullanıyor" dedi.
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, konuyla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret ederek, devletin herhangi bir zam yapmamasına rağmen tedarik şirketlerinin OSB’ler üzerinde zam baskısı oluşturmaya çalıştığını, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan sorunun çözümü için gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyen Kütükcü, tedarik şirketlerinin OSB’leri sıkıntıya sokacak uygulamalarına son vermemeleri halinde, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını, hatta tüm organize sanayi bölgelerini kapsayan bir tedarik şirketini kurabileceklerini vurguladı.

"Zam üretim maliyetine doğrudan yansır"
Ziyarette konuşan Kütükcü, "Ülkemizde, sanayi ürünleri maliyetinde enerji girdisinin payı oldukça büyük öneme sahip. Neredeyse tüm OSB’lerde şu an bir elektrik fiyatı krizi yaşanmaktadır. Tedarikçi şirketler sözleşmeleri devam ettiği halde, mücbir sebep gerekçeleri ile elektrik fiyatlarını artırmak istemektedirler. Aksi halde sözleşme iptali zorunda olacaklarını bildirmektedirler. Bu durumda yeni fiyat arayan OSB’ler ya da sözleşmesi devam eden OSB’lerin birçoğunda fiyat geçen senenin çok üstüne çıkmış olacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın 2017 yılında elektrik fiyatlarında artış olmayacağını beyan etmesine rağmen üretim ve tedarik şirketleri, OSB’lerimize tedarik ettikleri elektrik fiyatlarına zam yapmak istemektedir. OSB’lerde şuanki sözleşme fiyatları göz önüne alındığında çıplak elektrik fiyatı OSB’ler için 17 kuruş bandında iken şu an konuşulan rakamlar 18,50-19.00 bandında, hatta Ulusal Tarife Birim Fiyatı olan 20,52 kuruşlar civarındadır. Bu aradaki yüzde 15 ile yüzde 20’ler düzeyinde olan fark doğrudan sanayicimizin üretim maliyetine yansıyacak, rekabet gücümüzü zayıflatacaktır" dedi.
Kütükcü, OSB’lerle tedarik şirketleri arasında yapılan sözleşmelerin bir yılı kapsadığını, dolayısıyla tedarik şirketlerinin sözleşmeyi feshetme girişimlerinin de haksız olduğunu sözlerine ekledi.

"Tedarik şirketleri sözleşme hükümlerine sadık kalmalı"
EPDK Başkanı Yılmaz ise, organize sanayi bölgelerinin Türkiye ekonomisi için oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, tedarik şirketlerinin organize sanayi bölgeleriyle yapmış oldukları sözleşme hükümlerine sadık kalmaları gerektiğini ve sorunun çözümüne yönelik çalışma başlatacaklarını ifade etti.
Ziyarete EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bekir Sütcü, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Nurettin Özdebir ve Hakkı Attaroğlu, OSBÜK Genel Sekreter Vekili Serkan Ata, OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Mustafa Keskin ile ASO 1. OSB Elektrik Danışmanı Memet Aslan da katıldı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS