Başkan Altay’dan Sille’ye müze müjdesi

10.12.2017 16:26:31 tarihinde eklendi, 682 kez okundu
Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından Sille’ye kazandırılacak olan Sille Müzesi açılış için gün sayıyor.

5000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Sille’nin cazibesini arttırmak için önemli işlere imza atan Selçuklu Belediyesi, Sille’ye gelenlere yeni bir ziyaret mekanı daha kazandırıyor. Sille’nin tarihi ve kültürel değerlerinin, el sanatlarının ve folklorik yapısının yeniden gün yüzüne çıkartmak amacıyla kısa süre önce yapımına başlanan Sille Müzesinde sona yaklaşıldı. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Sille’ye değer katacak müzede incelemelerde bulundu. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Altay, Sille Müzesinin bahar aylarıyla birlikte ziyarete açılacağını ifade etti. Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilerek uzun bir süre Sille Kültür Evi olarak kullanılan binanın yeni bir niteliğe kavuştuğunu ifade eden Altay, "Binamızda fonksiyon değişikliğine gidiyoruz ve Sille’ye gelen ziyaretçiler için Sille’nin anlatılacağı bir müzeye dönüştürüyoruz. Binamız tamamlanmak üzere. İnşallah bahar aylarında hizmet vermeye başlayacak" dedi.

Müze hakkında bilgiler veren Başkan Altay, "Binamızda genel manada Sille’nin yaşamını anlatan bir bölüm, Sille’nin önemli markalarından olan çömleği ve toprak işçiliğini anlatan bir bölüm ve Sille’nin meşhur halılarını anlatan bir bölümden oluşan mekanlarımız yer alıyor. Müzede ayrıca Sille’de yapılan restorasyonlar süresince çıkan örnekler de bulunuyor. Bunlardan belki en nadidesi Kabe iç örtüsünden oluşan bir parça da müzemizde sergiye açılmış olacak. Böylece Sille’ye gelen ziyaretçiler için yeni bir cazibe alanı oluşturuyoruz" şeklinde konuştu.

Sille Müzesi, açıldıktan sonra Konya turizmine yeni bir destinasyon noktası kazandırılmış olacak.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS