Ereğli’de patentli siyah havuç hasat zamanı

20.11.2017 18:18:59 tarihinde eklendi, 475 kez okundu
Konya’nın Ereğli İlçe Belediyesi tarafından patenti alınan siyah havuçta hasat başladı.

Türkiye’de sadece Ereğli ilçesinde yetiştirilen ve iltihap kurutucu ve ateş düşürücü özelliği bulunduğu belirlenen siyah havuçlar hasat edilmeye başlandı. Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, hasadı yapılan siyah havuç tarlasında çalışanları ziyaret etti. Başkan Özgüven yaptığı açıklamada, “Ereğlimizin kendine özgü en önemli ürünü olan ve patentli olarak tescil edilen Ereğli siyah havucunun hasadı başladı ve devam ediyor. Ereğli siyah havucu son zamanlarda özellikle organik gıda boyası, konsantre ve birçok alanda kullanılıyor. Özellikle Çukurova bölgemizde yaygın olarak tüketilen şalgamın ham maddesi olan siyah havuç, kurulan konsantre fabrikaları ile beraber beslenme konusunda insanlarımızın daha da bilinçlenmesiyle meyve sularında ve bebek mamalarında da tercih edilmeye başlandı. Siyah havuç, toprağımızdaki Potasyum miktarı ve iz elementlerden dolayı sadece Ereğlimizde yetişiyor.

Bilim adamlarımız ve doktorlarımız antioksidan açısından koyu renkli gıdaları tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu anlamda önemli bir antioksidan maddesi olan antisiyonin siyah havuçta bolca bulunmaktadır. Ereğlimizde yaklaşık 20 bin dekarlık alanda siyah havuç üretimi yapılmaktadır. Yılda yaklaşık üretim miktarı ise 100 bin tondan fazladır. Bu siyah havuç işlendikten sonra özellikle yurt içi ve özellikle Uzakdoğu ülkelerine (Güney Kore, Japonya gibi) ihraç edilmektedir. Siyah havuç, kuzukuyusuh, hortu ve bu bölge içerisinde toprağın yapısından dolayı çok yetişmektedir. Birçok meyve, sebze Türkiye’nin her yerinde yetişir ancak Türkiye’de yaygınlaşması için tohumunu birçok yere göndersek de renk randımanını alamadık. Bu anlamda siyah havucumuz, Türk Patent Enstitüsü tarafından Ereğli siyah havucu adı altında tescillendi ve bu tescil belediyemiz tarafından alınmıştır. Bol ve bereketli bir yıl olmasını dileyerek hasadın üreticilerimize ve Ereğlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS