AÜ. AÖF Engelli ve Dezavantajlı Bireylere Yönelik Hizmetlerini, Prof.Dr. Yücel Güney’e Sorduk

07.10.2017 14:51:29 tarihinde eklendi, 465 kez okundu
Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi, Dezavantajlı ve Engellilere Yönelik, ikici Üniversite Çalışmalarını AÜ AÖF Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Sayın, Prof.Dr.Yücel GÜNEY açıkladı.

-Daima ilk adım atmakta, kişisel engel koyarız kendimize, bu noktada, kişisel engel koyarız kendimize, bu noktada öğrencilerinize nasıl destek veriyorsunuz?

Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Sisteminin dezavantajlı guruplar için bir sloganı var “Aramızda Engel Yok!”. Bu amaçla http://engelsizof.anadolu.edu.tr sitesi kuruldu ve bu sitemiz Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından ödüle layık görüldü. Bu Web sitesi, öğrencilerin kayıt işlemlerinden başlayarak mezuniyet aşamasına kadar her türlü öğrencilik işlemlerinde destek olmak, AÖF bürolarına gitmeden sorunlarına teknolojinin desteği ile çözümler üretmek, duyurularını iletebilmek ve hafta içi her gün sesli, görüntülü ve yazılı öğrencilerine destek için canlı danışmanlık hizmetini veriyor. Öğrencilerimiz engelsizaof@anadolu.edu.tr mail adresinden de bize ulaşabilirler. 

Öğrencilerimiz örgün eğitimde alabilecekleri desteklerin hepsini belki de daha fazlasını Açık öğretim Sistemi sunuyor.  Bunu sunmaya da devam edeceğiz. Sistem; canlı desteklerden e-seminerlere, 7/24 hizmet veren 0850 200 46 10 – 19 (10 Hat) çağrı merkezinden sor/izle/öğren (http://aofsss.anadolu.edu.tr/)’e kadar bir bütün olarak çalışıyor. Öğrencilerimizin her tür sorunları ilgili birimler tarafınca inceleniyor ve mümkün olan en kısa sürede geri bildirim sağlanıyor.

-Dezavantajlı kişilerin üniversite eğitimine devamı süreçlerinde yaşadığınız zorluklar nelerdir?

Bildiğiniz gibi Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Sistemi 55 farklı lisans ve ön lisans programına sınavsız ikinci üniversite okuma fırsatı sunuyor. Adaylar detaylı bilgilere http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr/  adresinden erişebilirler.

Eğitimde yaşadığımız zorluklardan bahsedecek olursak; öğrencilerimiz bizlerden genel isteklerle birlikte kişisel özel istek talebinde de bulunuyorlar. Yani bir öğrencinin talebini onun engel ya da dezavantajlılık durumuna göre diğer öğrencilerimize yorumlayamıyoruz. Her öğrencimizin ayrı kişisel isteklerini taleplerini alıp inceleyerek kişiye özel bir uygulama yapmak durumunda kalıyoruz. Bu sayı da yüzleri, binleri bulunca bazı zorluklar ister istemez yaşanıyor.

-Kayıtta ve eğitim sürecinde engelli öğrenciler ne kadar ücret ödüyor ve bu eğitimin maliyeti ne kadar?

5/6/2013 tarih ve 13 sayılı Anadolu Üniversitesi Yönetim Kurulu Kararı gereğince engellilik oranı %40 ve daha fazla olan öğrencilerden Dönem Öğretim Gideri alınmaz. Sağlık Kurulu raporunda tüm vücut fonksiyon kaybı %40 ve üzeri olan öğrencilerimizden Dönem Öğretim Gideri alınmadan kayıtları yapılmaktadır. Açık öğretim Sisteminde eğitim uzaktan eğitim teknolojileri desteğiyle yapıldığı için başka bir eğitim maliyeti yok. 

-Kayıt ve sonrası, diploma alana kadar öğrenciler hangi evrelerden geçiyor. Nasıl destek istiyorlar?

Her üniversitede olduğu gibi öğrenciler kayıt sonrası ders alma ve sınava girme süreçlerinden geçiyor. Engelli öğrencilerimize kayıt aşamasından mezun oluncaya kadar her adımda destek olmaya özen gösteriyoruz. Bunları adım adım anlatmak mümkün. 

 

. Öncelikle engelli öğrencilere,  bürolarımızda işlem önceliği tanınmakta. 

. Ayaklarını kullanamayan, engelli öğrencilerimiz, sınavlara, sınav binalarının erişimi kolay, genellikle giriş katındaki salonlarda alınmakta. 

. Görme engelli öğrencilerimize sınavlarda okuyucu ve işaretleyici desteği verilmekte. Ayrıca bu öğrencilerimiz görsel ağırlıklı bazı sorulardan muaf tutulmakta. 

. Görme engeli olup büyük puntolu soru kitapçıklarını okuyabilecek durumda olan öğrencilerimiz raporları ile bürolarımıza başvurmaları halinde sınava büyük puntolu kitapçık ile alınmakta. 

. Sınav merkezi son tercih tarihi geçtikten sonra engeli/sağlık sorunu ortaya çıkan öğrenciler raporları ile bürolarımıza başvurmaları durumunda raporları yetkililerce değerlendirilerek uygun görülen şekilde sınava alınmakta. 

. Özel engel durumu bulunan (Yaygın Gelişimsel Bozukluk, Down Sendromu, Epilepsi vb.) öğrencilerden raporları ile bürolarımıza başvurmaları halinde ayrı salonlarda sınava alınmakta. 

. Ellerini kullanamayan öğrencilerimize sınavda cevap kağıdını işaretleyecek görevli verilmekte. 

. Sınava yakın bir süreçte sağlık problemi yaşayan öğrenciler (eli veya ayağı kırılan, hamile olan, ameliyat olan vb.) raporları ile bürolarımıza başvurmaları halinde durumlarına göre sınava alınmakta. 

. Sağlık nedeniyle cihaz, ek gıda, ilaç kullanan veya sınav sırasında tuvalet ihtiyacı olan öğrenciler raporları ile AÖF bürosuna başvurmaları halinde durumlarına göre sınava alınmaktadırlar. 

. Sınavlara hazırlık aşamasında öğrencilerimize kayıt dönemlerinde kitaplarını bürolarımızdan alabilecekleri gibi bir de bu kitapları ve daha fazla eğitim materyallerine ulaşabilecekleri bir ortam yani e-kampüs hizmeti sunulmakta. 

. Ders kitaplarının ve ders özetlerinin pdf ve sesli (mp3ve daisy) formatları, alıştırma soruları, çevrimiçi deneme sınavları, etkileşimli ders materyalleri gibi öğretim malzemelerinin sunulduğu bu ortamda bazı dersler için 15-16 çeşit ders materyali bulunmakta ve her geçen gün bunların sayısı arttırılmaktadır. 

. Mezuniyet aşamasında engel durumuna sahip öğrencilerimiz bürolarımıza gitmekte zorlandıklarını bildirdikleri zaman büro görevlisi arkadaşlarımız tarafından diploma teslimi kendilerine bizzat yapılmaktadır. 

. İlgili öğretim yılı içerisinde il bazında başarılı olan öğrencilerimiz için Açık öğretim Sistemi olarak başarı törenleri ve konserler gibi çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz.

 

-Daha çok hangi sorunların sahipleri biriminize ve sizlere başvuruyor?

Sağlık Kurulu Raporunu baz alarak biz de kayıtlı olan guruplarımız var, bu guruplarımız daha çok fiziksel, işitme, görme, dahiliye, onkolojik, sinir sistemi, zihinsel ve ruhsal davranış bozukluğu engeline sahip öğrencilerimiz. Sağlık raporu olmayan fakat hürriyet engeli olan guruplarımız da var.

Bir de poru olmayan fakat bir ilaca ya da özel/araç gereçleri (insülin pompası,ek gıda vb.) ile hayatını devam ettiren kayıtlı öğrencilerimiz var.

Engel veya sağlık durumları sürekli olan da var, geçici olarak başvuran da. Sorunları tek tek açıklamak uzun sayfalar alabilir ama şu şekilde söyleyeyim sağlık kurulu raporu ile başvuran, durumları sürekli veya geçici olan öğrencilerimiz, bir de bize sadece dilekçe ile başvuran öğrencilerimiz var.

Mesela; hamile olan bir kadın da bizim gözümüzde sınav açısından dezavantajlı gurupta. Sınavlarda üst katlara çıkma problemi yaşayabilir. Ya da sağlık kurulu raporu yoktur fakat diyabet hastası olan ve sınavlara insülin pompası şeker ölçüm cihazı ile katılmak isteyen öğrencilerimiz var. Açık öğretim Sisteminin yelpazesi genişledikçe bu kategorilerin sayısında da artış olmaktadır.

-Eğitime başvuru hangi illerden geliyor, hangi engelli ve dezavantajlı kişiler başvuruyor?

Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Sistemi yaşam boyu öğrenme vizyonu, esnek yapısı ve doğası gereği toplumun her kesiminden bireylere, yaşam boyu eğitim verme hedefinde. Bunlara örgün eğitime devam etme olanağı bulamayan öğrenciler de dahil.

Bu yönüyle; Anadolu Üniversitesi,  Açık öğretim Sistemi topluma hizmet konusunda farklı bir noktada,

Açık öğretim Sisteminde; çeşitli engel durumu olanlar, çeşitli nedenlerle göç etmiş kimseler, ekonomik yetersizlik yaşayanlar, hükümlüler, aile içi şiddet gören kadınlar, evsizler, bağımlılık sorunu yaşayanlar ve diğer dezavantajlı guruplardan çok sayıda öğrencimiz var. Türkiye’de 81 ilde ve dünyada 17 ülkede eğitim veren bir Açık öğretim Sistemi var. 2016-2017 öğretim yılı verilerine göre şimdiye kadar Açık öğretim Sistemi 7 binin üzerinde engelli öğrenci mezun etti. Hala öğrenci olan aktif-pasif 20 binin üzerinde engelli öğrenci var. Diğer dezavantajlı gurupları da eklediğimizde bu sayı çok daha fazla. Tüm bu öğrencilerimize üniversite eğitimi fırsatı sunarak ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğini desteklemenin gayreti içerisindeyiz.

-Bu destekleri, kitap, bilgisayar, internet olmayan kişilere de sunmak için çabalarınız neler? Ben hala interneti olmayan ya da bilgisayarı olmayan kişiler olduğunu biliyorum, bu kişilere ulaşma projeniz var mı?

Öncelikle bu konuda yüz yüze derslerimizden bahsetmek isterim. Açık öğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı öğrencilerimiz, Yüz yüze Öğretim Hizmetleri kapsamında, bazı dersleri alabilme olanağı elde etmektedir. 2017–2018 öğretim yılında Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilere yönelik yüz yüze verilen ücretsiz dersler Güz Döneminde 14 Ekim 2017 Cumartesi günü başlayacak 12 Ocak 2018 Cuma günü sona erecektir. 

Materyal temini ile ilgili dilekçe ile bize başvuran öğrencilerimize CD formatında ders kitaplarını ve sesli kitaplarını göndermekteyiz. Üniversitemizin Radyo A (http://www.radyoa.anadolu.edu.tr/) kanalı yenilenen yapısı ve yoğun ilgi gören yayınlarıyla öğrencilerimize ulaşmaya devam ediyor. e-Kampüs sisteminden (http://ekampus.anadolu.edu.tr) de öğrencilerimiz Radyo A’yı canlı dinleyebilir ve ayrıca daha önceki kayıtlara ulaşabilir. Önümüzdeki süreçlerde de Braille Alfabesi ile kabartmalı basılı materyal üretimi ile ilgili başlatılan projelerimiz mevcut.  

 

-Üniversiteye gelmeden önce engelli öğrencilerin ilkokul seviyesine başlaması için de çalışmalarınız var mı?

Bildiğiniz gibi Anadolu Üniversitesi bir yüksek öğretim kurumu. Bu açıdan, üniversite eğitimine odaklı olmak durumunda. Bununla birlikte Anadolu Üniversitesi her yaştan engelli bireylerin eğitime katılması konusundaki araştırmaları ve uygulamalarıyla öncü bir üniversite. 

Üniversitemiz Özel Eğitim alanında oldukça başarılı uygulamalara imza atmaktadır ve bu alanda Mükemmeliyet Merkezi adayı. Anadolu Üniversitesinin İşitme Engelli Çocuklar Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi(İÇEM) ve Engelliler Araştırma Enstitüsü bunlara en iyi örnekler.

 

-AÖF olarak Aldığınız ödülden söz eder misiniz?

 Yükseköğretim Kurulu tarafından bu yıl ilk kez hayata geçirilen "Üstün Başarı Ödülleri" kapsamında 'Topluma Hizmet Ödülü'ne Anadolu Üniversitesi layık görüldü. Bu çok önemli bir ödül. Topluma Hizmetin vazgeçilmez değerlerinden biri de dezavantajlı gurupların eğitimi. 

Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Sistemi kapsamında 5 Mayıs 2017 tarihinde Türkiye’de ilk kez sadece Açık öğretim Sistemi, Engelli Öğrenciler Çalıştayı düzenledik. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı her sene düzenli olarak Ülkemizde gerçekleştiriyor. Fakat Açık öğretim modeli ile eğitim veren ve Açık öğretim Sistemindeki engelli öğrencilerin sorunları için ilk çalıştayı, 5 Mayıs 2017’de Anadolu Üniversitesinde düzenledik. İlgili STK’lar ile ortak çalışma planlarımız var ve bunun için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu süreçlerde tüm kurumlarımızla koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Etkinlik anlamında 2017-2018 Öğretim Yılında yapmak istediklerimiz var bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Geçen sene Eskişehir Görme ve İşitme Engelliler Korosu faaliyetlerine başladı ve 5 Mayıs 2017 ‘de ilk konserini verdi. Bu sene içinde bu organizasyonlarımız sürecek. 

 

-Ekibiniz nasıl, onlar nasıl zorluklarla karşılaşıyor?

Açık öğretim Sisteminde engeli bulunan öğrencilerimize sunduğumuz hizmetler için toplamda 5 ayrı birim bulunmakta ve bu birimlerin hepsi birbiriyle koordineli çalışmaktadır.

 

. Engelli Öğrenci Destek Birimi

. Merkez Büro

. Test Araştırma Birimi

. Öğrenme Teknolojileri AR-GE Birimi

. Sınav Birimi

Kişilerden alınan istek ve talepler doğrultusunda birimler gerekli yönlendirmeleri yapmakta ve koordine bir biçimde çalışmaktadır.  Bu süreçlerde öğrenciden gelen eksik veya yanlış bilgi sorunların çözüm süresini uzatmakta. Genel isteklerden daha çok öznel istekler olduğu için kişinin durumu ayrıntılı incelenerek gerekli uygulamalar yapılmaktadır.

AÜAÖ Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı  Sayın, Prof.Dr.Yücel GÜNEY ve bu birilerde görev yapan tüm ekibe teşekkür ederiz. İyi ki varsınız.

POZİTİF ENGELLİLER

GÜLÜZAR RESULOĞLU


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS