Selçuk, Letonya’da uluslararası konferansa öncülük etti

19.09.2017 16:42:41 tarihinde eklendi, 426 kez okundu
Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Riga Teknik Üniversitesi (RTU)’nin ortaklaşa düzenlediği 6.Uluslararası İleri Teknoloji ve Bilimleri Konferansı (ICAT’Riga) Letonya’nın başkenti Riga’da yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Konferansa toplamda 249 bilimsel çalışma gönderilirken 146 çalışma konferansta sunulmak için kabul edildi. Konferans 17 farklı ülkeden 100’den fazla bilim insanı ile 3 gün boyunca bildiri sunumlarıyla devam etti. Selçuk Üniversitesi’nin, Riga Teknik Üniversitesi ve IEEE Letonya işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve başkanlığını Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sarıtaş’ın yaptığı ve Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka’nın konuşmacı olarak katıldığı ICAT’Riga’nın açılışı Riga Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Organizasyon Kurulu Başkanlarından ve Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Bay yaptı. Prof. Dr. Bay, “Bu yıl 6. ICAT konferansını gerçekleştiriyoruz. İlk ICAT konferansından beri bizi motive eden ve destek veren Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’e özellikle teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Konferans Yönetim Kurulu Başkanı ve ICAT Organizasyon Kurulu Başkanı, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sarıtaş konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Riga Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Leonids Ribickis ve organizasyon komitesi üyelerine desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım. Gerçekleştirdiğimiz konferansın amacı; araştırmacı ve akademisyenlerin kendi araştırmalarını ve mesleki gelişim faaliyetlerini sunmak ve kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak için bir platform oluşturmaktır. Tüm çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen ve bizi sürekli motive eden başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Okka olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.

“Selçuk, İç Anadolu’da hızla gelişen bir üniversite”

Açılışta, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, “ICAT’Riga’ya ev sahipliği yaptığı için öncelikle Riga Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Leonids Ribickis’e, yurtdışında konferans gibi zor bir organizasyonu başarıyla düzenleyen Doç. Dr. İsmail Sarıtaş ve Prof. Dr. Ömer Faruk Bay’a teşekkür ederim” dedi. Selçuk Üniversitesi’nin İç Anadolu’da hızla gelişen bir üniversite olduğunu belirterek, uluslararası organizasyonlarla beraber teknoloji kampüsü kurulacağını söyleyen Prof. Dr. Okka, “Konferans çalışmalarıyla birlikte Selçuk Üniversitesi ve Riga Teknik Üniversitesi arasında işbirliği anlaşmaları da yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Riga Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Talis Juhna ise açılış konuşmasında, “Konferansa ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Selçuk Üniversitesi ile öğrenci ve akademisyen değişimi noktasında işbirliği çalışmalarını da ilerletmek istiyoruz” diye konuştu.

Konferansın açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacıların oturumlarına geçildi. Başkanlığını, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Bay’ın yaptığı davetli konuşmacı oturumunda Riga Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Janis Grundspenkis, ‘Akıllı Ders ve Bilgi Değerlendirme Sistemlerinin Geliştirilmesinde Karşılaşılan Sorunlar’, Riga Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arturs Aboltins’ ise ‘Çoklu Taşıyıcılı Dalga Formlarının Oluşturulması İçin Parametrik Lineer Kodlama Kullanımı’ konusunda bildiri sunumu gerçekleştirdi.

Daha sonra 17 farklı ülkeden katılan bilim insanları 3 gün boyunca bildirilerini sundu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS