Selçuk’ta, Uluslararası Kongre Başladı

18.08.2017 14:42:10 tarihinde eklendi, 628 kez okundu
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü tarafından organize edilen ‘Uluslararası Yarı İletken Malzemeler ve Aygıtlar Kongresi’ başladı.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kongre Başkanı Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Faruk Yüksel, “Selçuk Üniversitesi olarak aygıt fiziği ve yarı iletken teknolojileri ile ilgili araştırmaları öncelikli alan olarak belirledik ve bu konu ile ilgili olarak beş yıllık bir Strateji Belgesi hazırlayıp TÜBİTAK’a sunduk. Belirlediği amaçlar doğrultusunda araştırmalarına devam eden Selçuk Üniversitesi, konu ile ilgili son teknolojik gelişmelerin tartışılması ve işbirliklerinin oluşturulması amacı ile bu yıl ilk olarak Uluslararası Yarı İletken Malzemeler ve Aygıtlar Kongresi’ni üniversitemizin ev sahipliğinde düzenlemekteyiz. 3 gün boyunca devam edecek kongrede toplam 65 sözlü, 112 poster sunumu gerçekleştirilecek. Tam metin olarak sunulan bildiriler Web of Science ve Scopus tarafından indexlenen Materials Today:Proceedings dergisinde basılacak. Bu kongrenin yarı iletken teknolojileri ile ilgili son yıllardaki araştırmaların ve gelişmelerin tartışılması ve yeni işbirliklerinin oluşturulması ile ilgili olarak önemli yararlar sağlaması bekleniyor” dedi.

“Üniversiteler ülkelerin vizyonunu belirler”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, “Üniversiteler ülkelerin gelişmesinde son derece önemli kurumlardır. Ülkenin ihtiyacı olan teknik ve eğitimli insanları yetiştirir, teknolojiyi geliştirir ve bunu üretime dönüştürür. Üniversiteler ülkemizin ve milletimizin gelişmesi için çok önemli görevleri üstlenmişlerdir. Biz Selçuk Üniversitesi olarak Selçuklu mirasını temsil eden bir kurumuz, sosyal alanda çok değerli fakültelerimiz yüksekokullarımız, meslek yüksekokullarımız var. Mühendislik alanında ise teknoloji ve sağlık alanında çok ilerdeyiz ve güçlüyüz. Ülkemizdeki birçok üniversitesinin önündeyiz. Mühendislik ve temel bilim alanlarında yapılacak çalışmalar ülkemizin önünü açacak çalışmalardır. Yarı iletkenlik konusunda ve güneş enerjisinde ülkemiz ve Konya’mız çok önemli bir konumda. Gelişmiş ülkelerin elinde tutmak için uğraştığı ileri teknolojiyi ülke olarak geliştirme noktasında iyi durumdayız. Diğer ülkelerle rekabet edebilecek alt yapıya, birikime, akademik kadroya ve insan gücüne sahibiz. Selçuk Üniversitesi olarak yarı iletenler alanında yapabileceğimiz önemli gelişmeler, atılımlar, hamleler en üst seviyeye yerleşebilecek konumdadır” diye konuştu.

Kongre açılışına, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Oğan, Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Karabulut, Fen Fakültesi Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hamdi Şükür Kılıç, yerli ve yabancı öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS